Description
MTE720T
Transcend’s M.2 2280 SSD MTE720T built with 112-layer 3D NAND flash memory, features a high-speed PCIe Gen 4 x4 interface, complies with the latest NVMe 1.4 specification, and has a built-in 8-lane controller for unprecedented transfer performance. Transcend MTE720T SSDs are equipped with built-in DRAM cache memory for excellent random access speeds, while featuring a 30μ” gold-fingered thick gold-plated PCB, corner bond technology, and anti-sulfur resistors to enhance the protection of critical components against harsh industrial environments. MTE720T has undergone rigorous in-house testing and has a wide temperature (-20°C~75°C), which can still operate stably under sudden temperature changes, demonstrating high reliability.
Transcend’s MTE720T-I SSDs with wide temperature characteristics can operate reliably from -40°C to 85°C to ensure stable operation in mission-intensive applications for superior performance, optimal endurance, and reliability.
Product Technology

112-layer 3D flash memory

30μ” PCB Gold Finger

Edge reinforcement

Class wide temperature

Wide temperature technology

Dynamic thermal energy management mechanism

Temperature sensor

Read interference

Anti-sulfur technology

spam collection mechanism

Average erasure technique

TRIM

Fault block management

Power Protection (PS)

Move early
Firmware features
- Supports NVM commands
- Dynamic thermal energy management mechanism
- Built-in LDPC ECC automatic error correction function
- It supports region-wide average erasure and fault block management to increase reliability
- Supports garbage collection mechanism
- Supports S.M.A.R.T. monitoring function to perform device health monitoring, analysis, and reporting
- TRIM command is supported
- NCQ command is supported
- AES advanced encryption standard for complete hard drive encryption at the hardware level (custom function)
Hardware features
- RoHS 2.0 compliant
- NVM Express 1.4 compliant
- PCI Express 4.0 compliant
- Compliant with the new generation M.2 specification (length: 80mm) for thin and light mobile devices
- Equipped with PCIe Gen 4 x4 interface
- Built-in DDR4 DRAM cache
- Endurance is 3K P/E cycles
- The entire range is equipped with Corner Bond technology to protect critical components
- 30μ” gold finger thick gold plating process
- Anti-sulfur resists the threat of sulfurization in the external environment
- The Power Protection Mechanism (PS) ensures data transmission reliability and reduces the risk of data corruption within the SSD due to abnormal power outages
- 包含類寬溫(-20°C ~ 75°C)與寬溫(-40°C ~ 85°C)規格,適合極端工控操作環境
- 支援創見Scope Pro軟體
軟體解決方案

管理
Control Center
從邊緣到核心,即時遠端管理,全方位掌握

監控
Scope Pro
善用數據有效分析,事半功倍

救援
One Touch Recovery
堅固可靠的系統環境只需一鍵設定,即可搞定
Specifications
appearance |
|
| Size: | 80 mm x 22 mm x 3.58 mm (3.15″ x 0.87″ x 0.14″) |
|---|---|
| weight | 9 g (0.32 oz) |
| M.2 specification |
|
| Appearance size |
|
interface |
|
| bus interface |
|
storage |
|
| capacity |
|
| Flash type |
|
operating environment |
|
| Operating voltage |
|
| operating temperature |
|
| Storage temperature | -55°C (-67°F) ~ 85°C (185°F) |
| Humidity | 5% ~ 95% |
| Impact resistant |
|
| Vibration resistant (in operation) | 20 G (peak-to-peak), 7 Hz ~ 2000 Hz (frequency) |
Battery |
|
| Power Consumption (Operating) | 5.8 watts |
| Power Consumption (IDLE) | 0.8 watts |
Efficiency |
|
| Sequential Read and Write Speed (CrystalDiskMark) | Read: Up to 7,500 MB/s Write: Up to 6,700 MB/s |
| 4K Random Read and Write Speed (IOmeter) | Read: Up to 540,000 IOPS Write: Up to 440,000 IOPS |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 3,000,000 hours |
| Megabytes Written (TBW) | Up to 5,920 TBW |
| Daily Full Disk Writes (DWPD) | 1.35 (3 years) |
| Note |
|


