Description
Transcend’s U.2 NVMe SSDs UTE210T are built with 112-layer 3D NAND flash memory, equipped with an 8-channel controller and PCIe Gen 4×4 interface, and are compliant with the NVMe 1.4 standard for unprecedented transfer performance. The built-in DRAM cache provides excellent random access speeds, and the anti-sulfur resistor enhances the protection of critical components against harsh industrial applications. The cooling performance of UTE210T is better than that of ordinary solid-state drives, making it suitable for high-speed equipment running around the clock to avoid data storage abnormalities caused by overheating of the machine.
The U.2 SSD UTE210T features Power Loss Protection (PLP) technology to improve storage reliability, and the built-in tantalum capacitor can continuously supply power to the controller and DRAM when the system is not threatened, ensuring that data can still be stored intact even when the power supply is unstable. UTE210T has undergone rigorous in-house testing, has a wide temperature characteristics (-20°C~75°C), and can provide wide temperature specifications (-40°C~85°C) according to customer needs, and can still operate stably under sudden temperature changes, demonstrating high reliability, making it suitable for high-load applications such as high-performance computing (HPC), data centers, big data analytics, online transaction processing (OLTP), high-resolution video streaming, and artificial intelligence.
Product Technology

112-layer 3D flash memory

Class wide temperature

Wide temperature technology

Dynamic thermal energy management mechanism

Temperature sensor

Anti-sulfur technology

spam collection mechanism

Average erasure technique

TRIM

Fault block management

Power Loss Protection (PLP)

Move early
Firmware features
- Supports NVM commands
- Dynamic thermal energy management mechanism
- Built-in LDPC ECC automatic error correction function
- It supports region-wide average erasure and fault block management to increase reliability
- Supports garbage collection mechanism
- Supports S.M.A.R.T. monitoring function to perform device health monitoring, analysis, and reporting
- TRIM command is supported
- NCQ command is supported
- AES advanced encryption standard for complete hard drive encryption at the hardware level (custom function)
Hardware features
- RoHS 2.0 compliant
- NVM Express 1.4 compliant
- PCI Express 4.0 compliant
- Equipped with PCIe Gen 4 x4 interface
- Built-in DDR4 DRAM cache
- Endurance is 3K P/E cycles
- Anti-sulfur resists the threat of sulfurization in the external environment
- Power Loss Protection (PLP) function to avoid data loss due to accidental power outages
Software solutions

management
Control Center
From edge to core, real-time remote management for all-round control

Monitoring
Scope Pro
Make good use of data to analyze effectively and achieve twice the result with half the effort
Specifications
appearance |
|
| Size: | 100 mm x 69.85 mm x 7 mm (3.94″ x 2.75″ x 0.28″) |
|---|---|
| weight | 60 g (2.11 oz) |
| Appearance size |
|
interface |
|
| bus interface |
|
storage |
|
| capacity |
|
| Flash type |
|
operating environment |
|
| Operating voltage |
|
| operating temperature |
|
| Storage temperature | -55°C (-67°F) ~ 85°C (185°F) |
| Humidity | 5% ~ 95% |
| Impact resistant |
|
| Vibration resistant (in operation) | 20 G (peak-to-peak), 7 Hz ~ 2000 Hz (frequency) |
Battery |
|
| Power Consumption (Operating) | 6.49 watts |
| Power Consumption (IDLE) | 1.0 watts |
Efficiency |
|
| Sequential Read and Write Speed (CrystalDiskMark) | Read: Up to 7,400 MB/s Write: Up to 6,600 MB/s |
| 4K Random Read and Write Speed (IOmeter) | Read: Up to 630,000 IOPS Write: Up to 460,000 IOPS |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 3,000,000 hours |
| Megabytes Written (TBW) | Up to 11,520 TBW |
| Daily Full Disk Writes (DWPD) | 1.32 (3 years) |
| Note |
|

