Description
Transcend’s enterprise 2.5″ SSDs ETD210T designed for enterprise server applications, are built with high-quality enterprise-grade TLC NAND flash memory (eTLC), with a SATA III 6Gb/s interface and high-capacity DRAM cache, providing excellent random access speeds to handle massive data loads with ease. ETD210T can meet demanding enterprise-level needs and provide excellent quality of service (Quality of Service; QoS), ultra-low latency, and ultra-high durability to maintain system stability. Additionally, the built-in Power Loss Protection (PLP) feature ensures data integrity even in the event of a sudden power outage.
ETD210T suitable for heavy-duty application scenarios such as web servers and media transfers, bringing unparalleled performance to your system.
Product Technology

Dynamic thermal energy management mechanism

Temperature sensor

Advanced encryption standards

TCG Opal

spam collection mechanism

Average erasure technique

Over-allocation

Power Loss Protection (PLP)
Firmware features
- Supports garbage collection mechanism
- TRIM command is supported
- Supports S.M.A.R.T. monitoring function to perform device health monitoring, analysis, and reporting
- NCQ command is supported
- Average erasure technique
- Secure erasure technology
- Built-in 4K LDPC ECC automatic error correction function
- AES advanced encryption standard can fully encrypt hard drives at the hardware level
- Compliant with TCG Opal and IEEE 1667 safety specifications
Hardware features
- RoHS 2.0 compliant
- Built-in DRAM cache memory
- Uses high-quality eTLC NAND flash memory
- Durability is 7K P/E cycles
- Power Loss Protection (PLP) function to avoid data loss due to accidental power outages
- Transcend’s Scope Pro software is supported
Specifications
appearance |
|
| Size: | 100.45 mm x 69.85 mm x 7 mm (3.95″ x 2.75″ x 0.28″) |
|---|---|
| weight | 71 g (2.5 oz) |
| Appearance size |
|
storage |
|
| capacity |
|
| Flash type |
|
operating environment |
|
| Operating voltage |
|
| operating temperature | 0°C (32°F) ~ 70°C (158°F) |
| Storage temperature | -40°C (-40°F) ~ 85°C (185°F) |
| Humidity | 5% ~ 95% |
| Impact resistant |
|
| Vibration resistant (in operation) | 20 G (peak-to-peak), 7 Hz ~ 2000 Hz (frequency) |
Battery |
|
| Power Consumption (Operating) | 3.15 watts |
| Power Consumption (IDLE) | 1.7 watts |
Efficiency |
|
| Sequential Read and Write Speed (CrystalDiskMark) | Read: Up to 570 MB/s Write: Up to 540 MB/s |
| 4K random read and write speed | Read: Up to 100,000 IOPS Write: Up to 83,000 IOPS |
| Quality of Service (QoS) | 99% Read: 45μs Write: 42μs |
| Latency (4K, QD=1) | Read: 30μs Write: 26μs |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 2,000,000 hours |
| Megabytes Written (TBW) | up to 7,008 TBW |
| Daily Full Disk Writes (DWPD) | 1 (5 years) |
| Note |
|
Warranty |
|


