Description
Transcend’s ETD410T U.2 enterprise SSDs are an ideal solution for data centers and high-performance servers. Equipped with high-quality enterprise-grade TLC NAND flash memory (eTLC), with a PCIe Gen4 x4 interface and high-capacity DRAM cache, it provides excellent transfer speeds and can handle huge data loads with ease.
ETD410T features an advanced 12nm control chip that delivers outstanding performance, energy efficiency, and stability. The optimized heat dissipation design effectively improves heat dissipation efficiency and maintains stable operation even in high-load environments. Additionally, it offers excellent Quality of Service (QoS), ultra-low latency, and extreme endurance, ensuring faster and smoother data loading. Built-in hardware-level power loss protection (PLP) effectively ensures data integrity even in the event of a sudden power outage.
Choose ETD410T to bring a more efficient and stable storage experience to your mainstream server applications!
Product Technology

Dynamic thermal energy management mechanism

Temperature sensor

Advanced encryption standards

TCG Opal

spam collection mechanism

Average erasure technique

Over-allocation

Power Loss Protection (PLP)
Firmware features
- Supports NVM commands
- TRIM command is supported
- Supports S.M.A.R.T. monitoring function to perform device health monitoring, analysis, and reporting
- Supports garbage collection mechanism
- Average erasure technique
- Secure erasure technology
- Built-in 4K LDPC ECC automatic error correction function
Hardware features
- RoHS 2.0 compliant
- NVM Express 1.4 compliant
- Equipped with PCIe Gen 4 x4 interface
- Built-in DRAM cache memory
- Uses high-quality eTLC NAND flash memory
- Durability is 7K P/E cycles
- Power Loss Protection (PLP) function to avoid data loss due to accidental power outages
- Transcend’s Scope Pro software is supported
Specifications
appearance |
|
| Size: | 100.45 mm x 69.85 mm x 15 mm (3.95″ x 2.75″ x 0.59″) |
|---|---|
| weight | 195 g (6.88 oz) |
| Appearance size |
|
storage |
|
| capacity |
|
| Flash type |
|
operating environment |
|
| Operating voltage |
|
| operating temperature | 0°C (32°F) ~ 70°C (158°F) |
| Storage temperature | -40°C (-40°F) ~ 85°C (185°F) |
| Humidity | 5% ~ 95% |
| Impact resistant |
|
| Vibration resistant (in operation) | 3.13 G (peak-to-peak), 5 Hz ~ 800 Hz (frequency) |
| Vibration resistant (stationary) | 3.13 G (peak-to-peak), 5 Hz ~ 800 Hz (frequency) |
Battery |
|
| Power Consumption (Operating) | 19 watts |
| Power Consumption (IDLE) | 3 watts |
Efficiency |
|
| Sequential read and write speed | Read: Up to 7,400 MB/s Write: Up to 5,050 MB/s |
| 4K random read and write speed | Read: Up to 1,300,000 IOPS Write: Up to 200,000 IOPS |
| Quality of Service (QoS) | 99% Read: 83us Write: 13US |
| Latency (4K, QD=1) | Read: 72us Write: 12us |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 2,000,000 hours |
| Megabytes Written (TBW) | Up to 14,016 TBW |
| Daily Full Disk Writes (DWPD) | 1 (5 years) |
| Note |
|


